Do dzieci podchodzimy z sercem i rozsądkiem.
Rodzice z małymi dziećmi, czasem w wózku, czasem w chuście, mamy czekające na maluchy, które jeszcze kopią w brzuch od środka... Spora grupa osób zainteresowanych rodzicielstwem bliskości oraz różnymi aspektami poruszanymi w prelekcjach pojawiła się w minioną sobotę i niedzielę w tczewskiej Fabryce Sztuk na konferencji z okazji kończącego się Tygodnia Bliskości 2017.
Konferencja "Z sercem i rozsądkiem - rodzicielstwo bliskości" została zorganizowana przez mamy z Klubu mamy i maluszka oraz Anię Naczke - położną i doradcę chustowego "ManiaChustowania". Program obejmował różnorodne tematy związane z wychowaniem i opieką nad dziećmi, szczególnie tymi najmłodszymi. Rodzice, którzy zdecydowali się poświęcić swój czas w sobotę mogli posłuchać prelekcji dotyczących zdrowia: Joanny Kaczmarek - farmaceutki, która opowiadała o problemach i przygotowaniu do inhalacji sterydami u dzieci oraz Katarzyny Leńskiej - położnej i ratownika medycznego, która mówiła o pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszenia się noworodka. Pani ratownik po skończonej pogadance szybko zmieniła strój na bardziej rzucający się w oczy pomarańczowy kombinezon i przeprowadziła warsztaty dla dzieci z udzielania pierwszej pomocy, ale przede wszystkich instruujące najmłodszych jak pomoc wezwać. Dzieci zaczęły przygodę z konferencją od warsztatów umuzykalniających z Martyną Rynkiewicz ze Szkoły Muzycznej Yamaha, która poprowadziła zajęcia z cyklu Szkraby i Muzyka przeznaczone dla dzieci od 18 miesiąca życia do 4 lat. Dzieci włączały się radośnie w przygody słoni i wraz z nimi grały forte i piano, tańczyły, śpiewały, słowem świetnie się bawiły.
Sobotnia część konferencji zakończyła się prelekcją na temat chustonoszenia, do którego zachęcała Ania Naczke. Prelegentka wyjaśniła jakie są zalety noszenia dziecka w chuście lub nosidle miękkim, a także rozprawiła się z mitami, które można na ten temat usłyszeć. Jej wykład zakończył się pierwszym losowaniem nagród, a były to przepiękna chusta przekazana w tym celu przez firmę Luna Dream oraz zaproszenie na bezpłatną konsultację chustową. Na pewno się przyda, bo trafiło ono do mamy spodziewającej się bliźniąt, a to sytuacja wymagająca szczególnego wsparcia, także chustowego. Na koniec mamy z dziećmi zamotanymi na brzuchach lub plecach odtańczyły wspólny taniec na dziedzińcu Fabryki Sztuk. Nie trzeba ukrywać, że na początku było trochę nerwowo, bo kroki jeszcze świeże i muzyka trochę cicho, ale w trakcie tańca nawet publiczność się rozruszała i dało to wszystkim obecnym sporo radości.
Niedzielne popołudnie rozpoczęła prelekcja Joanny Samp - fizjoterapeutki, która zwracała uwagę na prawidłową pielęgnację noworodków i niemowląt dokładnie opowiadając rodzicom, jak jest to ważne dla dalszego rozwoju malucha oraz wskazując używanie niepotrzebnych urządzeń i zabawek, które nie pomagają dziecku się rozwijać, ale raczej zaburzają właściwy porządek. Po tej prelekcji 4 rodziców z dzieckiem wzięło udział w indywidualnej konsultacji. Następnie Anna Kulla - technik dentystyczny, opowiadała o prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej oraz nawykach, które mogą wpłynąć negatywnie na rozwój zgryzu, a co za tym idzie dobrej wymowy u dzieci. Medyczne kwestie podejmowała także w swym wystąpieniu doświadczona pediatra - Joanna Furtak-Bartkowska, która przede wszystkim mówiła o sposobach leczenia dzieci w domu oraz o tym, jakie to ma znaczenie w procesie odzyskiwania zdrowia. Pani doktor podjęła mnóstwo wątków oraz odpowiedziała na szereg pytań, które padały z sali. Jedną z dotkniętych kwestii było także karmienie piersią, które było z kolei głównym tematem wystąpienia Magdy Sibigi, położnej środowiskowej. Mówiła ona o zaletach karmienia naturalnego, które zawsze jest najlepszym wyborem dla dziecka, a często i dla mamy, więc choć nie zawsze jest ono możliwe warto podjąć walkę o te chwile wspólnej bliskości oraz dobroczynne składniki, które dziecko dzięki karmieniu uzyskuje. Każdy dzień i każda kropla pokarmu ma swoje pozytywne znaczenie. Pojawiła się także kwestia tzw. długiego karmienia, którego można by życzyć wszystkim mamom.
Po tej części konferencji odbyło się losowanie nagród. Uczestnicy konferencji obecni na sali zostali obdarowani mniejszymi i większymi upominkami od sponsorów: zabawki sensoryczne od firmy Agugusie, gryzaki od Mleczaków-gryzaków, książki i kalendarze od księgarni Bookbook oraz wydawnictwa Bernardinum, torby płócienne od Meler-Art oraz zaproszenie na darmową sesję zdjęciową od Agnieszki Świątkowskiej z Migawki. Nikt nie wyszedł z pustymi rękami. Na zakończenie niedzielnych prelekcji organizatorzy znów przygotowali ruchowe zakończenie, tym razem dla mam w ciąży, które mogły wziąć udział w zajęciach fitnes. Poprowadziła je Katarzyna Bujanowska, która sama będąc mamą dobrała zajęcia w taki sposób, by mamy się porozciągały, ale i rozluźniły angażując całe ciało w wysiłek, który za kilka miesięcy przyniesie owoce, bo pozwoli lepiej przygotować się do aktywnego porodu.
Atrakcji nie zabrakło także dla dzieci. W niedzielę mogły wziąć udział w zajęciach zaproponowanych przez Agatę Skok z firmy animującej zabawy dla dzieci Meluzyna. Czas spędzony z kolorową animatorką był wypełniony tańcem, wspólną zabawą oraz sporą ilością balonów. Dzieci w różnym wieku zaangażowały się w zajęcia, które choć trwały 1,5 godziny, to i tak skończyły się zbyt szybko. Drugą propozycją tego dnia była sensoplastyka, w którą wprowadziła młodych uczestników Magdalena Frankowska. Dzieci mogły się beztrosko pobrudzić i twórczo próbować wszystkiego, co potrafi kolorowa ciecz nienewtonowska. Te emocje, które trudno ująć w słowa widać na zdjęciach Agnieszki Świątkowskiej, która przygotowała fotograficzną relację z całego wydarzenia, a o tych, o których czasem trudno rozmawiać można było poczytać w wybranych książkach z tczewskich bibliotek czekających na chętnych z kąciku czytelniczym.
- Cieszymy się, że nasza konferencja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem i już teraz zapraszamy do współpracy przy kolejnej edycji tczewskiego Tygodnia Bliskości w przyszłym roku. Dziękujemy wszystkim, którzy udzielili nam swojego wsparcia, że wymienię tu Meler-Art, Inicjatywę Samorządową czy Fundację Mamy z Brzuszkiem. Dzięki nim mogłyśmy podziękować prelegentom oraz dotrzeć z informacją o konferencji do tych, którzy zechcieli wziąć udział w zaproponowanych prelekcjach i warsztatach - podsumowuje Magdalena Pyla, jedna z organizatorek. Dziękujemy również rodzicom, którzy pryszli na konferencję, dzięki którym wiemy, że nasze zaangażowanie i całe przedsięwzięcie było potrzebne. Mamy nadzieję, że spotkamy się także w przyszłym roku.
KONFERENCJA- I DZIEŃ
KONFERENCJA- II DZIEŃ